Vy sa pýtate, organizátor odpovedá!

Vy sa pýtate, organizátor odpovedá!
Zverejňujeme odpovede hlavného organizátora Dobrého festivalu Mira Táslera (MT) na vybrané otázky, ktoré ste nám poslali do našej súťaže o 2 permanentky. Zadanie znelo: „Zdieľaj VEREJNE tento plagát a do komentára pod tento príspevok nám napíš aspoň 2 otázky, ktoré by si sa spýtal organizátora o Dobrom festivale. Najzaujímavejšie vyberieme, oceníme a odpovede zverejníme na našom webe www.dobryfestival.sk.“. Niektorí ste nám aj poslali zaujímavé otázky, ale žiaľ podmienku verejného zdieľania ste nesplnili, a tak sme vás nemohli oceniť. V každom prípade budeme držať palce nabudúce. 


2 permanentky získavajú:
Mirka Korbova, Pan Konečný, Veronika Klubert Dorušincová, Števka Cígerová, Eduard Múdry, Peter Kiciak, Matej Lipovsky, Veronika Vevka, Lenka Dunčková, Zuzana Svatová, Jaroslava Kutajova, Eva Skvarlova, Matúš Bako, Danka Nôtová.

Permanentky aj jednodňové vstupenky sú v predaji v sieti ticketportal ticketlive.
 
Otázka: Podľa čoho ste vyberali názov Dobrého festivalu alebo akým spôsobom ste k nemu prišli?
MT: Na začiatku stáli kamaráti zo skupín Mloci a Žobráci, ktorí založili folkový Festival dobrej hudby. Keď sa skončila táto éra, chceli sme nejako nadviazať, pokračovať v tradícii. Festival som prevzal, okrem folku sme zapojili aj iné žánre a festival premenovali. V Prešove chlapci okolo Chikiliki tu-a v tom čase organizovali Festival zlej hudby a ten už sa tiež neorganizuje, takže konečný názov festivalu má rôzne historicko – prešovské súvislosti  
 
Otázka: Podľa čoho vyberáte tie hlavné hviezdy (highlighty) na daný ročník festivalu?
MT: Základnou filozofiou je, aby na festivale bolo zastúpené čo najširšie spektrum žánrov. Sám počúvam rôznu hudbu od klasiky, cez tanečnú a popovú hudbu až po metal, mám tiež veľmi rád slovenský folklór. Preto sa snažíme vždy vybrať interpreta, ktorý nejaký štýl reprezentuje a zapadá nám do mozaiky. Je to z našej strany určitá forma budovania vzájomnej tolerancie a rešpektu a som rád, že na našom festivale to veľmi dobre funguje. To je základ, nemať predsudky. Festival má aj svoje „nepísané“ pravidlá: každý rok tu hrá ako jeden z highlightov IMT SMILE, a tiež Chikiliki tu-a a Helenine oči, ktoré sú už každoročnou tradíciou a neodmysliteľnou súčasťou festivalu. Napriek tomu, že festival prerástol mimo Prešovský kraj, chcem zachovať aspoň takto aj jeho regionálny – prešovský – rozmer.
 
Otázka: Nepremýšľali ste nad iným priestorom? Pred dvoma rokmi, keď boli dažde, aj ľudia ktorí stanovali mali dosť zlé podmienky, upravíte nejako plochu, aby nebol taký problém s blatom, v prípade dažďov? Rozhodujú financie pri oslovovaní kapiel, alebo viete , že vstupným si to môžete dovoliť, tak oslovíte hocikoho?
MT: Plocha aj priestor patrí mestu Prešov, takže v spolupráci s magistrátom pracujeme na zlepšení podmienok priestoru pre návštevníkov ako aj pre organizovanie Dobrého festivalu. Blato na 10. ročníku bolo spôsobené stavebnými prácami, ktoré boli vykonávané tesne pred festivalom mimo nášho dosahu. Aj preto sa neuskutočnil Dobrý festival v roku 2018, nechceli sme opakovať tento scenár. Rekonštrukcia Delne napreduje zatiaľ celkom dobre, preto veríme, že ťažké stavebné práce budú ukončené včas a areál bude vo vyhovujúcich podmienkach.
 
Financie zohrávajú veľkú úlohu v tom, kto bude na festivale na konci dňa hrať, ale nie je to o tom, že oslovím „hocikoho“. Mám svoju predstavu o line-up-e a kompromisy za každú cenu robiť nechcem. Je však pravda, že mnoho kapiel, ktoré by som rád doniesol do Prešova, majú väčší honorár ako je rozpočet celého festivalu. Snažíme sa preto priniesť charakteristické, legendárne mená, ktoré by mohli byť zaujímavé pre návštevníkov v rámci našich možností. Naše vstupné na 3 dni stojí 30 eur, čo je neporovnateľné so vstupným napr. na Sziget alebo inými aj malými európskymi festivalmi, to všetko treba brať do úvahy.
 
Otázka: Aké skupiny plánujete pozvať z Českej republiky?
MT: Z Českej republiky tento rok príde kapela Chinaski, ktorá okrem samostatného koncertu vystúpi aj v špeciálnom programe s IMT Smile.
 
Otázka: Aké pivo budete čapovať na dobrom festivale ?
MT: Každoročne čapujeme Šariš, ktorý je našim dlhoročným partnerom, ale tento rok budeme mať ponuku obohatenú o Eil a nealko Birel.
 
Otázka: Či majú pre hviezdnych účinkujúcich pripravenú aj vlastnú párty v zákulisí. Aké organizačné vylepšenia chystajú tohto roku.
MT: Väčšina interpretov je práve na turné, chodia z festivalu na festival, takže veľké párty sa väčšinou nekonajú, ostanú na jednu noc a presúvajú sa ďalej. Výnimkou bol napr. dnb hviezda Goldie, ktorý nám na druhý deň ráno oznámil, že do hodinky / dvoch chce masáž na hoteli. Bola nedeľa a trošku sme sa zapotili, ale nakoniec bol spokojný.
 
Chystáme zálohované vratné poháre a triedenie plastov, čim sa zlepší čistota areálu. V tejto oblasti je veľmi potrebná aj spolupráca s mestom a najmä Technickými službami Mesta Prešov. Zavádzame niekoľko rýchlo-výčapov tzv. beerjetov, takže čakanie na pivo by sa malo skrátiť. Areál bude lepšie osvetlený a k dispozícii bude viac splachovacích záchodov. Pripravujeme aj nejaké ďalšie vylepšenia a novinky, tie sa dozviete v správnom čase.
 
Otázka: Mali ste už chvíle, kedy ste s Dobrým festivalom chceli seknúť a viac ho neorganizovať?
MT: Skoro každý rok  Vždy ma však niečo opätovne nakopne, lebo verím, že Prešov, ako tretie najväčšie mesto na Slovensku, si väčší festival zaslúži. Všetky veľké akcie sa organizujú na západnom Slovensku, ale aj na východe sú ľudia, ktorí by mali mať možnosť ísť na dobrý koncert, užiť si víkend a zabaviť sa.
 
Otázka: Od akého veku je podľa neho dobré zobrať na festival aj deti?
MT: Na festival majú deti do 140 cm v sprievode rodiča vstup zdarma. Pripravujeme pre deti aj špeciálny program, detský kútik s množstvom zaujímavých atrakcii a aktivít pre deti. Program detského kútika zverejníme čoskoro na našom webe. Je to však na posúdení samotného rodiča, on najlepšie pozná svoje deti, či sú pripravené ísť na takéto podujatie alebo nie. Sme rodinný festival, deti sú vítané.
 
Otázka: Či a niekedy stalo, že už nebude Dobrý festival v daný rok a čo bolo príčinou, nejaké pikošky alebo najväčšie komplikácie pri organizácii by ma zaujímali?
MT: Stalo sa, že sa festival nekonal v roku 2018 z technických problémov – nepripravenosť areálu, ktorý je v správe mesta. Keďže sme nechceli už robiť žiadne kompromisy ani ohrozovať bezpečnosť návštevníkov, rozhodli sme sa festival na jeden rok prerušiť. Ale všeobecne komplikácie pri organizácii nám väčšinou spôsobuje len počasie. Napr. počas jedného ročníka na amfiteátri, keď prišla taká brutálna prietrž mračien, že nám vodopády tiekli po schodoch a vytopili nám celé zázemie amfíka, vyhodilo nám elektrinu a na nejaký čas sme museli prerušiť program. Naši technici však všetko zvládli a nakoniec sme mali asi len hodinové zdržanie v programe. Už sme riešili aj situácie, keď interpret ochorel a napriek potvrdenému vystúpeniu nemohol prísť, čo žiaľ z pozície organizátora nevieme ovplyvniť. Vtedy sú to pre nás naozaj ťažké chvíle najmä, ak sa tak stane na poslednú chvíľu a nestihnete už zohnať adekvátnu náhradu. Pikošku alebo zaujímavý zážitok sme mali napríklad s kapelou Skunk Anansie, keď si u nás zabudli dôležitú súčasť aparatúry asi za 30 tis. eur, ktorú sme im potom osobne niesli na Sziget festival, na ktorom hrali po vystúpení u nás. Doviezli sme im to priamo až k pódiu, dali nám VIP lístky, pozdravili sme sa tam s nimi a užili sme si ich koncert tentokrát bez stresov priamo z VIP baru.
 
Otázka: Čo presne vás viedlo k tomu aby ste Dobrý festival organizovali práve v Prešove?
MT: Ja osobne pochádzam z Prešova, to je jeden dôvod a druhý je, že som sa vždy snažil pomáhať mladým umelcom a kapelám z Prešova a okolia sa realizovať a prezentovať a toto je tiež jedna z foriem. Dobrý festival historicky nadviazal na svojho predchodcu z 90-tych rokov – Festival dobrej hudby – a bolo prirodzené, že ako jeho nasledovník ostal v tomto meste. Je to moja srdcovka, žijú tu moji rodičia a chcem, aby sa v tomto meste niečo dialo, aby sa na ľudí, ktorí tu žijú, nezabúdalo, inak sa nikdy nikam neposunieme. Je tu veľa nevyužitého potenciálu a treba na to neustále upozorňovať. Ja to robím aj cez Dobrý festival, ale aj cez koncerty IMT SMILE, či iné projekty, ktoré riešim – ako amfiteáter a podobne.. Niektoré z nich sú skôr také moje filantropické aktivity, keďže zatiaľ z nich nemám žiadny zisk, skôr dúfam, že sa niekedy dostanú aspoň na nulu.., ale napriek tomu verím, že to má zmysel.
 
Otázka: Mňa by zaujímalo ako dlho trvajú prípravy festivalu?
MT: Prípravy festivalu trvajú väčšinou 1 rok, ihneď po skončení jedného ročníka začínajú prípravy toho ďalšieho. Nie vždy ide o také intenzívne aktivity ako pár mesiacov / týždňov pred samotným termínom festivalu, ale priebežne sa mu venujeme s organizačným tímom celý rok.
 
Otázka: Či je ľahké presvedčiť kapely, aby prišli?
MT: Niekedy je to veľmi jednoduché, vymeníme si pár mailov a vybavené. Niekedy zase komunikujeme aj niekoľko mesiacov a na konci dňa ani z toho nič nemusí byt. Na mieste sa potom snažíme poskytnúť interpretom ten najlepší servis, aby sa cítili príjemne a mohli tak podať najlepší výkon. Napr. konkrétne Pendulum sme sa snažili presvedčiť už dlhšie, ale v určitom momente prestali úplne hrávať. Nedávno mali comeback, takže som rád, že prídu prvý krát po tomto comebacku na Slovensko práve do Prešova. Pri svetových kapelách musíme veľa vysvetľovať, pre nich sme neznáma krajina, neznáme mesto, nechápu, že tu nie je letisko, resp. len v Košiciach, ale lietajú tam len nízkonákladové spoločnosti, nechápu, že tu nemáme päťhviezdičkový hotel a pod.. V ich krajinách je to štandard. Keď však prekonáme tieto „prekážky“, tak potom už je to väčšinou „len“ o peniazoch.. Pokiaľ sa dohodneme na podmienkach, tak prichádzajú s určitou dávkou zvedavosti a radi. Pre mnohých je to aj trochu „exotika“. Napr. Gary Moore, keď v 2010 prišiel na Delňu, len prekvapene pozeral a povedal, že si pripadá ako na Glastonbury v jeho začiatkoch, že to miesto má svoju atmosféru. Celkovo mávame vždy veľmi dobrú atmosféru na koncertoch, takže si to aj oni užívajú. Minulý ročník napr. jeden z našich headlinerov – Graham Candy – sa tak tešil po koncerte, že sme ho potom našli skákať a tancovať v dave na koncerte Zuzany Smatanovej.
 
Otázka: Či je posilnená doprava a chodia nejaké spoje priamo k areálu?
MT: Áno, doprava bude tak ako po minulé ročníky posilnená, posilnené budú spoje z mesta a späť a bude premávať aj kyvadlová doprava. Autobusy majú zastávku takmer pri vstupe do areálu, takže každý rok vyzývame ľudí, aby nechodili autami, ale využili tieto možnosti. Viac info zverejníme neskôr na našom webe aj na facebooku.
 
Otázka: Kto má najväčšie zásluhy na dobrom festivale?
MT: Všetci, ktorí si kúpite lístky, mate najväčšie zásluhy, bez vás by organizovať festival nemalo zmysel.