Slobodná Európa

Slobodná Európa
Skupinu založili traja bývalí členovia Zóny A, Braňo Alex (basová gitara), Peter „Ozi“ Hurtig (bicie) a Sveťo Korbel (gitara, zo Zóny odišiel o niečo skôr) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber. Svoj debutový album Pakáreň vydávajú v roku 1991 vo vydavateľstve Opus. Ozi odchádza a na jeho miesto nastupuje bubeník skupiny Tublatanka Ďuro Černý. Ten sa onedlho začne o post bubeníka deliť s Romanom „Čunďo“ Čunderlíkom.

Druhý album Unavení a zničení vychádza v roku 1994. Členovia skupiny začínajú postupne prepadať drogám. To vedie k tomu, že Slobodná Európa vyhlasuje v roku 1995 neurčito dlhú pauzu. Počas nej sa členovia skupiny venujú iným aktivitám, bubeníci majú „civilnú“ prácu, Sveťo Korbel sa dáva k náboženstvu a Whisky točí videoklipy pre iné kapely. Aktívne sa hudbe venuje len Braňo Alex, ktorý vydáva sólový album This is punk rock from Transylvania.

Návrat skupiny prichádza v roku 2002, tentoraz už len s Ďurom Černým ako bubeníkom. V júli 2002 Ďura strieda Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Ten si zahrá na treťom radovom albume Trojka. Krátko na to začína so skupinou hrať ako koncertný gitarista Braňo „Temo“ Černák. V roku 2006 vychádza výberový album Bestofka. Zároveň odchádza Tuleň. Oficiálnymi členmi zostávajú len Whisky, Braňo Alex a Sveťo Korbel, ako koncertný bubeník sa pridáva Ďuro Vitez. Toho neskôr nahradil Černý, ktorý sa vrátil do skupiny. Martin "Žumo" Zymanyi zo skupín O.D.B. a Happy Melon vystriedal v roku 2012 Braňa Alexa. 

Po nečakanej smrti Ďura Černého v roku 2016 kapela absolvovala celoročné turné, ktoré bolo venované na jeho počesť a v aktuálnej zostave: Whisky (spev), Sveťo (gitara, vokály), Tuleň (bicie), Jerzi (gitara) a Žumo (basa) ich v júni privítame na našej narodeninovej oslave.