Kaishinkan Kendo Dojo

Kaishinkan Kendo Dojo
Kendo – v preklade to znamená cesta meča. Jedná sa o pôvodné Japonské bojové umenie úzko spojené s históriou a kultúrou tejto krajiny. Dnešné Kendo sa vyvinulo z pôvodných foriem šermu nazývaných Kenjitsu – Ken – meč, Jitsu – technika. Kenjitsu a jeho techniky sa začali vyvíjať približne v 12. storočí spolu s príchodom novej vojenskej kasty, a to samurajov. Prvé organizované školy Kenjitsu sú známe od 14. storočia. Koncom 18. a zhruba v prvej polovici 19. storočia začala vznikať potreba zjednotenia týchto škôl a zároveň potreba zvýšenia bezpečnosti pri výcviku a súbojoch. Používal sa drevený meč boken a začal sa vyvíjať bambusový meč shinaj. Brnenie sa odvodzovalo od bežného vojenského brnenia.
Začiatkom 20. storočia sa stretli zástupcovia najznámejších škôl šermu v Japonsku a začala sa formovať škola Kendo tak ako ju poznáme dnes. Tento štýl Japonského boja mečom sa nazýva Zen Nihon Kendo Renmei (ZNKR ).

Tento spôsob používania shinaja a bokenu sa učí aj v našom klube Kaishinkan Kendo Dojo. Kaishinkan Kendo Dojo vzniklo pred 4 rokmi pod vedením Miroslava Skybu (3. Dan Kendo ) odčlenením sa z Cassovia Kendo Klub-u. Aj keď sa jedná o pomerne mladý oddiel, môže sa pochváliť viacerými úspechmi na domácej aj medzinárodnej pôde. Členom klubu je momentálny majster Slovenska v Kendo, len 15 ročný Juraj Jursa, ktorý je aj viacnásobným držiteľom ocenenia Fighting Spirit z medzinárodných súťaží. V roku 2014 na súťaži Sakura Cup v Budapešti získal člen Filip Sépeši 2. Miesto. A v roku 2015 na tej istej súťaži ocenenie Fighting Spirit Zuzana Marková.

V ukážkach na Dobrom festivale uvidíte nácvik základných útokov Kihon waza, súborné cvičenie Kirikaeshi, Kihon Kendo Kata a Nihon Kendo Kata.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.kendokosice.eu alebo na FB skupine Kaishinkan Kendo Dojo.